آموزش کار با سایت Gtmetrix

آموزش کار با سایت Gtmetrix

در این آموزش به تجزیه و تحلیل سایت GTMetrix می پردازیم ،و قسمت های مهم وضروری این وب سایت را با عنوان PageSpeed و YSlow را آموزش خواهیم داد، استفاده از سایت GTmetrix به مدیران سایت کمک خواهد کرد تا بتوانند از این ابزار رایگان و قدرتمند در زمینه سرعت، وبسایت خود را بهبود ببخشد.

سرفصل‌های مقاله

 1.  آشنایی وتجزیه و تحلیل سایت جی تی متریکس GTMetrix.com
 2.  تشریح قسمت‌های مختلف سایت GTmetrix
  1. کادر زرد
  2.  کادر قرمز
  3.  کادر سبز
  4.  کادر آبی

 

آشنایی و تحلیل سایت جی تی متریکس GTMetrix.com

تست و پیدا کردن خطاهای GTMetrix

وارد وبسایت جی تی متریکس شوید (نشانی سایت: GTMetrix.com) و نشانی وبسایت خود یا یک هر سایت دیگری را که می خواهید وارد کنید تا به تجزیه و تحلیل ابزارهای بهینه سازی آن سایت در جی تی متریکس بپردازیم. ما در سایت جی تی متریکس سایت هسته های هوشمند را وارد کرده و نتایج بررسی شده در آن سایت را در شکل زیر اورده‌ایم.

ما با بهینه سازی دقیق و اصولی موفق شده ایم  رتبه A را در نتایج سایت GTMetrix را کسب کنیم (این گزارش مربوط به سال جاری می باشد) ولی بهینه سازی و افزایش سرعت لود سایت فقط مربوط به نکات بالا نیست و گاهی با رعایت تمام نکات سایت GTMetrix، سرعت لود سایت نه تنها بیشتر نشده بلکه بدتر هم شده، رعایت نکات بالا GTMetrix به شرایط سایت و قوانین آن بستگی دارد و باید نکات دیگر را که در بالا نادیده گرفته شده است را هم بررسی و آنالیز کنید.

 

تشریح قسمت‌های مختلف سایت GTmetrix

ما برای تجزیه و تحلیل بهتر GTMetrix و همینطور درک بهتر شما عزیزان، تصویر بالا را به ۴ بخش مختلف تقسیم بندی کردیم و به تشریح بخش های مختلف ابزار GTMetrix خواهیم پرداخت.

 

کادر زرد

در این قسمت آدرس سایت آنالیز شده (در اینجا consciouscores.ir است)، تاریخ و زمان آنالیز سایت و مکان سروری که سایت شما را آنالیز کرده، و در قسمت Using نوع مرورگری که با آن سایت خود آنالیز کرده اید و رتبه سایت شما قرار داده شده است.

 

کادر قرمز

 

 • PageSpeed Score چیست؟

در قسمت PageSpeed Score به فاکتورهای گوگل Google برای بهینه سازی سایت اشاره دارد، فاکتورهایی که برای بهینه سازی بهتر یک سایت، مدنظر گوگل می باشد و به آن‌ها برای ارسال ترافیک به سایت توجه می کند. در این قسمت شما می‌توانید میزان بهینه سازی سایت خود را بر اساس نمره ایکه GTMetrix تعیین کرده متوجه بشید،. به شکل خلاصه ابزار GTMetrix براساس فاکتورهای گوگل به وبسایت شما نمره می‌دهد.

سایت هسته های هوشمند امتیاز 98 از 100 و درجه A را دریافت کرده است درحالی که میانگین کلی Pagespeed سایت‌ها در سال جاری 73 درصد است.

 

 • YSlow Score چیست؟

در بخش YSlow Score به نکاتی که Yahoo در سرعت سایت برایش اهمیت دارد اشاره می‌کند. در سایت GTmetrix براساس نکات موتور جستجو Yahoo به وبسایت شما یک رتبه و یا یک امتیاز می‌دهد.

سایت هسته های هوشمند امتیاز 82از 100 و درجهB را دریافت کرده است. YSlow ابزار و استانداردهای Yahoo می‌باشد و میانگین کلی YSlow سایت‌ها در سال جاری 72 درصد است. البته باید خاطر نشان کنم که امکان دارد به زودی  این قسمت از سایت GTmetrix حذف شود چرا که دیگر سیاست‌های یاهو که در این سایت آمده تغییر کرده است و هر روز این شرکت در حال افت می‌باشد.

 

کادر سبز

 

 • Fully Loaded Time

زمان بارگزاری سایت را بر حسب ثانیه نمایش می‌دهد و میانگین سایت‌هایی که در GTmetrix در سال جاری مورد بررسی قرار گرفته‌اند 6.2 ثانیه بوده است و سایت هسته های هوشمند با آمار فوق العاده خود فقط در زمان 1.9 ثانیه لود کامل میشود

 

 • Total Page Size

حجم یک صفحه یا سایتی که در GTmetrix وارد می کنید مورد بررسی قرار داده و میانگین کلی سایت‌های مورد بررسی قرار گرفته 3.10MB است و سایت هسته های هوشمند فقط 359KB حجم دارد و تقریبا 10برابر کمتر از میانگین کل.

 

 • Requests

تعداد درخواست‌هایی که به سرور برای بارگزاری صفحات گوناگون سایت ارسال می‌شود، شامل تصاویر فایل‌های CSS یا همان فایل‌های StyleSheet و یا JS یا همان فایل‌های javascript.

میانگین کلی آن 86 درخواست است و سایت هسته های هوشمند فقط با 27 درخواست کل صفحه را لود میکند. توجه داشته باشید که هر چه تعداد درخواست‌های ارسال شده بین سرور و مرورگر کمتر باشه فشاری که به سرور وارد می شود کاهش پیدا میکندو سرعت سایت افزایش میابد.

کادر آبی 

PageSpeed چیست؟
اطلاعات بدست اومده از بررسی سایت با الگوریتم های گوگل را با جزئیات بیشتری به همراه خطاها و اخطارها نمایش می‌دهد. درواقع نزدیک به ۲۷ فاکتور در PageSpeed قرار گرفته است. 

اگر این فاکتور ها سبز رنگ باشند یعنی تمام نکاتی گوگل برای سرعت سایت مدنظر دارند رعایت شده اند و مشکلی وجود ندارد.

اگر زرد رنگ باشد یعنی شما فاکتور مدنظر گوگل را درست انجام نداده اید و هنوز مشکلاتی وجود دارد که باید برطرف شود. 

اگر قرمز باشد یعنی شما به آن فاکتور گوگل اهمیت کمی داده اید واین باعث کاهش امتیاز شما و کاهش سرعت سایت میشود.

 

 • YSlow چیست؟

اطلاعات بدست اومده از بررسی سایت با الگوریتم های Yahooرا با جزئیات بیشتر به همراهخطاها و اخطارها نشان می‌دهد. نزدیک به ۱۹ فاکتور در قسمت YSlow وجود دارد، برای رفع خطاهای YSlow شما می‌توانید بر روی خطای مورد نظر کلیک کنید تا جزییات آن را نمایش دهد.

رنگ های این قسمت هم مانند قبلی میباشد

 

 • Waterfall چیست؟

در این بخش می توانید با استفاده از نمودار زمان بارگزاری را مشاهده کنید.از این بخش اطلاعات مفیدی میتوان از نحوه بارگزاری سایت بدست آورد

 

 • Timings چیست؟

در این بخش که به تازگی اضافه شده است زمان بارگزاری اولیه سایت یا onload را نمایش میدهد.

 

 • Video چیست؟

در این قسمت میتوانید از فرآیند آنالیز سایت فیلمی تهیه کنید.البته باید قبل از شروع آنالیز تیک آن را بزنید

 

 • History چیست؟

در این بخش تاریخچه ای از تمام آنالیز های انجام شده توسط شما بر روی آدرس سایت وارد شده را نمایش میدهد تا از افت و خیز سایت در زمان های مختلف آگاه شوید

 

 

 

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

سؤالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.


این مقاله فایلی برای دانلود ندارد
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.