CDN چیست؟ و دلیل استفاده از CDN در وب سایت چیست؟

CDN چیست؟ و دلیل استفاده از CDN در وب سایت چیست؟

دلایل استفاده از سرویس CDN در وب سایت

به عنوان مدیر سایت ما همیشه به دنبال افزایش سرعت سایت برای افزایش رضایت کاربران هستیم.یکی از بهترین و جدیدترین راه های افزایش سایت در حال حاضر استفاده کردن CDN می باشد.

CDN ها بار اضافه را از سرور شما کاهش داده و باعث افزایش سرعت لود سایت می شود.و تجربه کاربری بهتری به شما و کاربرانتان برای مدیریت سایت می دهد.

در این مقاله قصد داریم شما را با طرز کار CDN ها و دلایل استفاده از آنها و معرفی برخی از مزایای آن آشنا کنیم.

شبکه تحویل محتوا (CDN) چیست؟

CDN مخفف کلمات content delivery network به معنای شبکه تولید محتوا می باشد.این سرویس شبکه ای از سرورها در سراسر جهان است که برای میزبانی اطلاعات Static (مانند تصاویر،cssها)سایت طراحی شده است.

نکته:وقتی از میزبانی صحبت می کنیم منظور یک فضای میزبانی مانند هاست های اختصاصی سایت ها نیست.CDN ها به طور کامل یک سرویس میزبانی جدا می باشد.CDN ها راهی جدید برای افزایش سرعت لود سایت می باشد.

CDN چگونه کار میکند؟

مثال وقتی شما یک هاست خریداری میکنید،این هاست دارای یک مکان دیتاسنتر فیزیکی مانند آلمان،فرانسه و... است.

اگر شما آلمان را برای میزبانی هاست انتخاب کنید.این به این معنا است که سایت شما توسط سرور های کشور آلمان میزبانی می شود.

حالا اگر کسی بخواهد از کشور ایران وارد سایت شما شود و یک نفر دیگر از کشور آلمان وارد سایت شود به علت اینکه سرور سایت شما در آلمان قرار دارد و همچنین انتقال داده از کشور مبدا به کشور مقصد، زمان بارگذاری سایت در ایران بیشتر از آلمان خواهد بود.به این اتفاق لِی‌تنسی یا تاخیر گفته می شود

لِی‌تنسی به زمان یا تاخیری که برای انتقال اطلاعات در شبکه مورد نیاز است گفته می شود.بنابراین هرچه کاربر فاصله بیشتری از محل قرارگیری سرور داشته باشد لِی‌تنسی سایت افزایش می یابد.

در انتقال داده ها هم نباید لی‌تنسی را فراموش کرد،زیرا هنگامی که یک فرم را کامل کرده و به سمت سرور ارسال می کنید، بازهم فاصله شما با سرور باعث می شود تا در زمان دریافت پاسخ تاخیری رخ دهد.زمانی که از CDN استفاده میکنید،CDN اطلاعات را از نزدیک ترین سرور برای کاربر ارسال می کند

 

ارائه‌دهندگان معروف CDN

در حال حاضر تعداد زیادی ازارائه دهندگان CDN وجود دارند.که میتوانیم با توجه به امکاناتی که ارائه می دهند انتخاب و استفاده کنیم.بیشتر آن ها را برای چند روز به صورت رایگان میتوان استفاده کرد. پیشنهاد ما این است ایتدا آن ها را تست کنید و در صورتی که از عملکرد هر یک از آن ها راضی بودید آن ها را خریداری نمایید.در ادامه چند نمونه از  ارائه دهنده معروف CDNها را معرفی می کنیم.

  1. KeyCDN

  2. Cloudflare

  3. StackPath (که قبلا با نام MaxCDN شناخته می‌شد)

  4. CDN77

  5. Amazon CloudFront

  6. Fastly

  7. Incapsula

  8. Akamai

  9. arvandcloud (سی دی ان ایرانی)

 امیدوارم این مقاله مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد .

لطفاً نظرات،انتقادات،پیشنهادات و سوالات خود را در قسمت نظرات به اطلاع ما برسانید.


این مقاله فایلی برای دانلود ندارد
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.